Historie

Naše kapela vznikla na podzim v roce 1995. Hrávali jsme sice už předtím, ale teprve tehdy jsme si uvědomili, čeho vlastně chceme dosáhnout. Bylo nám jasné, že hrát si jen tak pro sebe, je jako nehrát vůbec. Chtěli jsme dát dohromady kapelu, schopnou hrát a vystupovat.

Tehdy jsme byli tři: Tonda (kytara), Tomáš (bicí) a Pavel (kytara). Hráli jsme něco jako metal a jelikož nikdo z nás není nadán pěveckým talentem a taky díky tomu, že jsme od začátku vycházeli ze dvou kytar, jsme se poohlíželi po dalších členech - baskytara , zpěv, resp. dva v jednom. To se nám podařilo a na doporučení jsme přibrali Ibého (Honza). Byl to zpěv s basou dohromady a tak jsme byli kompletní.

Tonda Tomáš
Pavel Ibé

Naše metalové nápady jsme definitivně opustili a především díky našemu novému zpěvákovi jsme přešli na to, co hrajeme doteď, tj. under. Pochopitelně jsme se touto muzikou nechali ovlivňovat a i když každý měl svůj styl, celkově jsme uznávali skupiny jako Nirvana, Green Day, Off Spring nebo třeba Smashing Pumpkins.

Zanedlouho jsme pochopili, že pěvecký talent Ibého by se dal ještě víc využít, kdyby se mohl soustředit jenom na zpěv. Na další doporučení jsme přibrali Jindru (baskytara) a tak během asi tří měsíců jsme začali intenzívně zkoušet v kompletní sestavě.

Jeden z prvních koncertů

Od začátku jsme stavěli na vlastní tvorbě. Zpívalo se v angličtině, což nám pro tento styl připadlo samozřejmé.

První veřejné vystoupení jsme podnikli na jaře 96. Bylo to v místním rockovém klubu na velikonoční besídce místní střední školy. S odstupem času to vidím jako dost odvážnou akci, ale to jsou ty první asi vždycky. Během toho jednoho roku jsme pak na stejném místě hráli ještě asi dvakrát. Kromě toho jsme několikrát vyjeli i mimo naše město. Byly to akce v Otrokovicích, Brně a jinde, kam jsme byli pozváni.

Celé to přestalo fungovat na podzim '96. Dá se teda říct, asi rok po založení. Osobní a různé jiné problémy způsobily, že se kapela v zimě 1996 odmlčela. Někteří členové působili pak v jiných kapelách, ale tohle všechno patří stále do historie, protože se to celé ještě jednou změnilo…

Osud tomu chtěl (s tímto nebudou všichni souhlasit), abychom to po víc jak dvou letech dali zas dohromady. Ta myšlenka se zrodila někdy začátkem roku 99. Uvědomili jsme si, že muzika, kterou jsme kdysi dělali, oslovila spoustu lidí, kteří nám fandili. A protože pořád měla co říct, dali jsme se znova dohromady. Sice už ne v plné, původní sestavě (zůstali jsme bez zpěvu), ale s pořádnou chutí to zas rozjet.

Někdy v dubnu jsme začali shánět zkušebnu a hned potom zpěváka. Od května jsme začali dávat dohromady všechny původní věci, už s novým zpěvákem (Fery), kterého začátkem roku 2001 vystřídal Viktor. V současné době však již post zpěváka zastává baskytarista Jindra.

Bod zlomu, co se stylu týče, nastal s příchodem bicmana – Dana Prajse, který vystřídal pracovně vytíženého Tomáše. Dan do Free Fall přinesl nový element – elektroniku, která nyní v naší tvorbě hraje velmi významnou roli.

Po nahrání debutního alba Difference (únor 2004) se Free Fall obohatil o ženský zpěv v podobě zpěvačky Moniky Burdové, která hostovala na této desce i předchozím demu. Po odchodu Dana z kapely jeho úlohu přebírá Pepa Mareček. Z původní sestavy ubyli i oba kytaristé, jejichž práci má nyní na starosti Aleš Lenhart. V novém složení kapela zhutnila zvuk a dodala své produkci na ráznosti. Počátkem měsíce března 2006 se kapela rozrostla o druhého kytaristu - Aleše Vávru.

Rok 2007 je pro nás hodně zásadní,a to hned v několika bodech.Nahráli jsme cd Garden of depression (červenec 2007) na které bylo hodně pozitivních ohlasů a recenzí,a díky tomu se nám podařilo domluvit s vydavatelstvím Redblack a Garden vyšel pod jejich hlavičkou.Takže první oficiální debut.Vyhráli jsme první ročník vyhledávací soutěže rádia RockMax 12  a jako hlavní cena bylo vystoupení na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Tam jsme nové cd i pokřtily. Následuje hodně koncertů po klubech,ale taky i po festivalech jako jsou třeba Sázava fest, Basinfire fest, atd... Na písničku "Reality" (G.o.d) vzniká pod dohledem Petra Babince náš první regulerní videoklip.

Následující roky koncertujeme a pomalu chystáme nový materiál na další cd. To vychází v roce 2010 a má název Double meanings.Songy na desce jsou o poznání hutnější,ale neztrácí nic ze svých klasických atmosfér a melodií. Ani v tomto roce se kapela nevyhla personálním změnám.Po šesti letech nás opouští zpěvačka Monisha ,která se rozhodla věnovat rodinnému životu.Po pár měsících za ni nacházíme náhradu v mladé,talentované ale zkušené Lauře Martiškové.Ta se začíná učit repertoár kapely a připravuje se na turné na podporu nového cd,které jedeme s výbornými Dying Passion. Laura, i když je velmi nadaná a talentovaná, není přesně to, co kapela hledá. Proto se kapela rozhodla, že post zpěvačky obsadí hudebně zkušenější a vyzrálejší Sabinou "Sabath" Francovou, která do té doby působila v kapele Morgue Son. Bezprostředně poté následuje odchod kytaristy Aleše Vávry, kterého nahrazuje Marek Sikora.

New Group - New Show!!!

V této sestavě se začalo pracovat na průlomovém albu Protínám, které vyšlo v roce 2013. Poprvé v historií kapely se na albu objevuje český jazyk. Všichni jsme se shodli, že češtinou se více přiblížíme domácímu publiku, lépe se pamatuje a vůbec, Prvotní obavy z tvorby klišé textů či měnší zpěvnosti byly v celku rychle smeteny ze stolu, když vznikl singl Bezbranná. Revoluční zvuk má na svědomí taky nová spolupráce s mistrem elektroniky Pavlem Vantuchem (ex Dying Passion), či spolupráce se stavitelem zakázkových kytarových aparátů Pavlem Horkým (HOT Amps).

promo2013

V roce 2014 přichází několik dalších zásadních zlomů. Zaprvé jsou to hned 3 velké halové koncerty po boku Within Temptation a Tarji Turunen, díky užší spolupráci s agenturou Pragokoncert. Tyhle koncerty nám otevírají dveře pro vstup do širšího povědomí věřejnosti. Druhý zlom nastává s dobrovolným odchodem frontmanky Sabiny Francové, kterou po dlouhém hledání nahrazuje Andrea "Simba" Leová

Rok 2015 znamená již 20 let od založení FREE FALL, a tak vychází speciální výroční album s názvem Malý kousek věčnosti. Je koncipováno jako vzpomínka na uplynulých 20 let a obsahuje výběr dosavadní diskografie v novém kabátě - nový zvuk, elektronika a český text. Album dále obsahuje DVD s bonusovým materiálem - fotky, rozhovory, videa a profesionální záznam z hlavního pódia na Masters of Rock. Ihned po křtu nasleduje 11ti koncertní turné po celé ČR s kapelou Citron.

mor2015


Styl kapely není jednoduché určit. A to také proto, že se s každou novou deskou posune zase trochu jinam. Nicméně by se dalo říct, že se jedná o jakýsi „free style“ – směsice metalu, rocku, popu, elektroniky, ... a částečně i již zmíněného grunge.